Vyšetření krku se provádí v krční oblasti, kde se nalézá štítná žláza, hrtan a část dýchací trubice, velké cévy a mízní uzliny. Fyzikálním vyšetřením lze zjistit případné odchylky od normálního stavu. Pokud se při vyšetření zjistí nějaký problém nebo podezření na určité onemocnění v krční oblasti, doporučuji další vyšetření na SONO nebo RTG. Na počátku vyšetření se zhodnotí tvar a pohyblivost krku, cévy a není-li zvětšená štítná žláza, dále se provede kontrola mízních uzlin, patrových mandlí a oblast horní části hltanu.
Nejčastějším onemocněním, které postihuje krční mandle je opakovaná infekce krku, která způsobuje zvětšení mandlí, což vede k polykacím potížím. Dalším onemocněním je absces, který se vytvoří kolem krčních mandlí, chronický zánět mandlí nebo chronické čepy mandlí. Pokud dítě nebo dospělý člověk často trpí infekcemi, které krční mandle postihují, nebo zpozorujete jejich zvětšení, je třeba se podrobit vyšetření, kdy se provádí jednak fyzikální vyšetření, výtěr a kultivace z krku a krevní testy. Zánět mandlí, pokud je neléčený, může být i nebezpečný a vést ke komplikacím jako je zánět ledvin, otrava krve, revmatická horečka apod. Při opakovaných zánětech může dojít k jejich chronickému onemocnění a někdy je nutné, aby pacient podstoupil operační výkon, při kterém se postižené mandle odstraní.
Zánět krčních mandlí se projevuje příznaky jako je jejich silnější červená barva, bílé nebo žluté čepy na mandlích, změna hlasu z důvodu jejich zvětšení, škrábáním v krku, obtížné a bolestivé polykání, zvětšením krčních uzlin, ale i horečkou a zápachem z úst.
Je důležité, aby krční mandle byly zdravé, protože jejich hlavní funkcí je zachycovat škodlivé viry a bakterie, které se vdechují ústy,krční mandle tedy působí jako filtr proti virům a bakteriím.