Vyšetření nosu pomáhá odhalit příčiny potíží, které souvisí s nosními dutinami. Nosní dutiny tvoří nosní vchod, což je prostor kolem nosních průduchů, dále nosní přepážka, která odděluje pravou a levou nosní dutinu a v neposlední řade je to vlastní prostor dutin, který je rozdělený na horní, střední a dolní část.
Pacienti nejčastěji přicházejí z důvodu úrazu nosu, s krvácením z nosu, s poruchou nosní neprůchodností, kterou způsobují polypy nebo s chronickou rýmou. Například krvácení z nosu nemusí nastat jen při úrazu, ale může být i příznakem závažnější choroby. Polypy obvykle vznikají po opakovaných zánětech v obličejové části, zejména v důsledku chronických zánětů nosu. Představit si je můžete jako oválné stopkovité útvary, které se nachází v nosních dutinách. Pokud dochází k jejich zvětšení, projeví se to například změnou hlasu nebo chrápáním, protože způsobují nosní neprůchodnost. Tento problém lze odstranit operativně. Vyšetření nosních dutin, trvá pouze pás minut, je sice trochu nepříjemné, ale dá se v pohodě vydržet. Vyšetření začíná pečlivou prohlídkou nosu, poté následuje vyšetření zrcátkem a dále se provádí důsledná kontrola nosního vchodu. Pokračuje se tím, že do nosního vchodu se zavede trychtýřovitý konec vyšetřovacího nástroje, tak že je možné prohlédnout dolní a střední část nosního průchodu. Jelikož pomocí zrcátka nelze vyšetřit celou horní oblast nosních dutin, je třeba provést tzv. rhinoskopii.
Rhinoskopie
Rhinoskopické vyšetření se dělí na přední, kdy se nosním zrcátkem prohlíží přední část nosní dutiny, dále na střední, kdy se se zrcátkem s dlouhými lupeny vyšetřuje hluboká část nosní dutiny. Zadní rhinoskopií se zhodnocuje zadní část nosu a to malým zrcátkem, které se zavede ústy na měkké patro a čípek.
Výsledek vyšetření sdělím pacientovi ihned po jeho ukončení. Po skončení vyšetření nejsou nutná žádná opatření, pacient odchází ihned domů a může se věnovat jakékoliv činnosti.